surmene0.jpgDoğusunda Of, Dernekpazarı ve Çaykara, Batısında Araklı, Güneyinde Köprübaşı İlçesi ve Gümüşhane İli, Kuzeyinde Karadeniz bulunmaktadır. Deniz seviyesinden Yüksekliği (Rakımı) 10 metre olup Trabzon İlinin 50 Km Doğusunda yer almaktadır.
İlçe Merkezinin bulunduğu yerin eski adı Humurgân olup sonraları Tabiat güzelliklerine fazlasıyla sahip olması, havasının ve suyunun hoş olmasından dolayı bu kente güzellik anlamına gelen Sürmene adı verilmiştir.
Tabiatın yeşili ile denizin mavisinin birleştiği bir güzel kent olan Sürmene halkı geçimini başta Fındık olmak üzere Çay, Mısır, Baklagiller ve Narenciye türü, benzer tarım ürünlerinden ve sahil kenti olması nedeni ile balıkçılıktan sağlamaktadır.
Sürmene ilçesi kokulu siyah üzümü, yerli ekşimsi elması ile bilinir. Yakın tarihte yeni bir meyve çeşidi olan Kivi ve Pepino yetiştiriciliği önemli gelir kaynakları arasında yer almaya başlamıştır.
El tezgahlarında üretilmekte olan çelik bıçak imalatı üzerinde Dünyanın sayılı kentleri arasındadır. Karadeniz’e özgü bir çalgı aleti olan Kemençe ustaları Sürmene ilçesinden hiçbir zaman eksik olmamıştır. Engebeli ve yamaç arazilerde kullanılabilen tarım aletlerinden Bel, Kazma ve taş kesme işçiliğinde kullanılan aletleri yapan Demirci Ustaları mevcuttur.
Doğal Güzellikleri ve Gezi alanları bakımından da zengin bir ilçe olan Sürmene; Başta Koyun yatağı veya bazılarının da Konya dağı adı ile bildiği mevkiye ait Piknik alanları ve şehitlik ormanı, Çamburnu Ormanı Piknik alanları; Karadeniz Türkülerine konu olan Çamburnu Bayırı olmak üzere iki önemli Milli Park; Sürmene İlçe sınırları içerisinde yer almaktadır.DSC_0365.jpg

Sürmene Orman İşletme Müdürlüğü Arsin, Araklı, Çaykara, Of, Hayrat ve Sürmene olmak üzere 6 adet Orman İşletme Şefliği ve 1 Adet ağaçlandırma ve Toprak Muhafaza Şefliğinden oluşmaktadır. 293.997 Ha. Genel alanı bulunan Sürmene Orman işletme Şefliğinin bul alan üzerinde 100.938 Ha. Ormanlık alanı mevcuttur.